Ochotnicza Straż Pożarna została powołana z inicjatywy mieszkańca Wolicy koziej Stanisława Jankowskiego wiosną 1932 roku. Pierwsze zebranie odbyło się w lokalu sołeckim. Uczestniczył w nim Stanisław Michalski pełniący obowiązki Naczelnika Rejonowego, który zapoznał zebranych ze statutem OSP i omówił zadania dla OSP w Wolicy Koziej. Przewodniczącym pierwszego zebrania został Stanisław Jankowski. Na zebraniu wybrano pierwszy zarząd:
- Stanisław Jankowski prezes
- Wojciech Szymkowiak naczelnik
- Leon Dominikowski zastępca naczelnika
- Stanisław Kałużny sekretarz
- Michał Wypychowski skarbnik
- Ignacy Szcześniak gospodarz
Nowo utworzona OSP nie posiadała remizy ani własnego sprzętu. Z inicjatywy zarządu w 1933 roku od właściciela majątku Klęka otrzymano plac pod budowę. Wówczas wybudowano remizę, a druhowie z własnych składek zakupili podstawowy sprzęt (wiadra, łopaty, siekiery). Ćwiczenia odbywały się na sprzęcie pożyczonym od OSP w Nowym Mieście.
1937
Druh Jankowski zmienia miejsce zamieszkania, na prezesa powołano Stanisława Kałużnego. Stanisław Jankowski w uznaniu za pracę na rzecz OSP Wolica Kozia został mianowany honorowym jej członkiem. OSP Wolica Kozia do czasu wybuchu wojny brała czynny udział w zawodach gminnych i powiatowych niejednokrotnie uzyskując czołowe miejsca, wyróżnienia i pochwały. Była inicjatorem działalności kulturalnej i społecznej. Tuż przed wybuchem wojny liczyła 28 członków i 5 wspierających. W czasie okupacji działalność OSP została zawieszona, dokumentacja (spis członków, książka protokołów, książka kasowa i inne) została spalona w wyniku działań wojennych. Sama miejscowość była zniszczona w ok. 50%.
1947, 8 sierpnia
OSP Wolica Kozia wznawia działalność, na zebraniu w dniu 8 sierpnia wybrano nowy zarząd:
- Leon Telega prezes
- Franciszek Witczak naczelnik
- Stanisław Witczak zastępca naczelnika
- Bronisław Janicki sekretarz
- Ignacy Borkowski skarbnik
OSP Wolica Kozia była w posiadaniu beczkowozu i łopat, ćwiczenia przygotowawcze do zawodów odbywały się w Dębnie na użyczonym przez tamtejszą straż sprzęcie.
1948
Pierwsze miejsce w zawodach międzyrejonowych (w konkurencji przy obsłudze sikawki ręcznej). Sylwester Kruger z Nowego Miasta podarował straży ręczną pompę, następnie zakupiono podwozie (od Walentego Kasprzyka) i wykonano remont w warsztatach Zakładów Przemysłowo Rolnych „Herbapol”.
1956
Na zebraniu OSP i mieszkańców Wolicy Koziej podjęto uchwałę o budowie ŚWIETLICY WIEJSKIEJ. Powołano komitet budowy z przewodniczącym Franciszkiem Witczakiem.
1958, 14 września
Świetlica została oddana do użytku. Była to pierwsza na terenie gminy Nowe Miasto świetlica wybudowana z inicjatywy Ochotniczej Straży Pożarnej.
1984
Do świetlicy dobudowano zmodernizowaną remizę. Prace wykonano z udziałem druhów i mieszkańców Wolicy Koziej. Stopniowo wyposażono remizę w sprzęt: motopompę M800, podstawowy ręczny sprzęt gaśniczy, umundurowanie dla członków OSP.
1992
Do wyposażenia dołączył samochód bojowy Star 25.
1995
OSP Wolica Kozia zostaje organizatorem zawodów gminnych.
1998
Uroczyste wręczenie sztandaru dla OSP w Wolicy Koziej. Sztandar zakupiono ze środków własnych i składek.
2004
Wójt Gminy Nowe Miasto podjął decyzję o sprzedaży samochodu strażackiego Star Jelcz. Od tego czasu strażnica nie posiada własnego pojazdu.
2012, 1 maja
OSP obchodzi jubileusz 80 lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Wolicy Koziej. Przy tej okazji została odsłonięta tablica upamiętniająca to święto. W tym samym czasie Urząd Gminy w Nowym Mieście przekazał dla OSP Wolica Kozia w użytkowanie łódź motorową.
2015,
W roku 2015 z inicjatywy naczelnika Piotra Haaka nasza jednostka pozyskuje środki z 1% podatku dochodowego które przeznaczamy na zakup sprzętu pożarniczego . Również z inicjatywy naczelnika organizujemy zbiórkę elektro- śmieci . Do której zaangażowali się mieszkańcy okolicznych wsi. OSP w Wolicy Koziej podjęło się współorganizacji „Wianków Nowomiejskich” oraz „Gardło – ryków” .Nasi druhowie licznie brali udział w różnych szkoleniach strażackich.